Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

enfrdeitptrues

Piłka nożna - Lubliniec

Według skąpych informacji - pierwszym zespołem piłkarskim w Lublińcu była "Silesia Lubliniec". Zespół został założony najprawdopodobniej przez Deutscher Volksbund für Polnisch-Schlesien (Volksbund) w 1922r. W klubie poza członkami mniejszości niemieckiej grali także Polacy. W 1931r. w składzie zespołu grali: Schombera, I. Fiola, Piecha, Fox, Dziemczyk, Kieroth, Kulig, H. Fiola, Torwart, Kucharczyk, Kubitza, Goerlich.


Zespół Silesii Lubliniec w 1931r.

Nie jest niemożliwe, że jeszcze wcześniej w 1920r. powstał na bazie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"  - klub Sokół Lubliniec, gdyż TG "Sokół" piłkę nożną mocno popularyzowało. Niestety nie znalazłem dowodów na istnienie takiego klubu w Lublińcu - co nie znaczy, że przez krótką chwilę nie działał (jednak najwyżej do 1922r - gdyż samo gniazdo sokole w Lublińcu wtedy już przeżywało kryzys).

Przez bardzo krótki okres - być może rok, lub dwa - funkcjonował w Lublińcu - Policyjny Klub Sportowy "Lubliniec" Policji Województwa Śląskiego. Ze względu na skoncentrowanie się przez PWŚL na Policyjnym Klubie Sportowym "Katowice" - lokalne kluby, w tym lubliniecki zostały zlikwidowane. W latach 1925-1928 funkcję prezesa katowickiego klubu pełnił późniejszy powiatowy komendant PWŚL - Piotr Urbańczyk.


Policyjny Klub Sportowy "Katowice",
trzeci od prawej ówczesny prezes Piotr Urbańczyk

Jak podaje w swoim opracowaniu pan Michał Pawełczyk - Klub Sportowy "Polonia Lubliniec" powstał jako przeciwwaga dla niemieckiej "Silesii Lubliniec". Najprawdopodobniej stało się to w 1931r. Polonia był też pierwszym lublinieckim klubem piłkarskim, zrzeszonym w Śląskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Swoje mecze klub rozgrywał najczęściej na boisku 74 GPP - obok parku Grunwaldzkiego, jednak korzystał z boisk P.W i Ojców Oblatów.

We wrześniu 1931r. Polonia Lubliniec rozegrała mecz z lokalnym klubem S.M.P Lubliniec wygrywając go 6:1.

W 1932/33r. grała w B Lidze grupie V tocząc boje z takim zespołami jak: K.S Odra Miasteczko, KS Getepe Tarnowskie Góry, KS Świerklaniec, KS Małapanew Kalety, KS Zgoda Repty, czy KS Fortuna Brzozowice. Musiała zmagać się z problemami finansowymi - bowiem dwukrotnie w tym roku była zawieszana za niepłacenie składek członkowskich. Karane było także rozgrywanie meczy z zespołami, które do ŚOZPN nie należały. Taką karę -10 zł otrzymała Polonia za mecz z lokalnym zespołem KS Strzelec Lubliniec (w którym wygrała 8:2).

W kolejnym roku - 1933/34 zespół Polonii rozgrywał swoje mecze z zespołami: KS Sparta Wielkie Piekary, WKS Tarnowskie Góry, KS Fortuna Brzozowice, KS Ruch Radzionków, KS Strzelec Szarlej, KS Śląsk Tarnowskie Góry, a także - KS Unia Strzybnica.

W grudniu 1934r. Polonia Lubliniec odbyła się seria meczy sparingowych. 5 grudnia 1934r. zagrała z częstochowskim zespołem K.S Brygada. Zespół lubliniecki wygrał 6:1. Mecz sędziował pan Pakosz z Lublińca. Tydzień później Polonia pokonała zespół K.S Odra Miasteczko Śląskie 3:2. A 16 grudnia 1934r. Polonia Lubliniec rozegrała kolejny mecz sparingowy, tym razem z mistrzem A Ligi - KS Skra Częstochowa i wygrała z nim 6:5

Podczas Świąt Bożego Narodzenia - sympatycy piłki nożnej z Lublińca, mogli oglądać Polonię w towarzyskim meczu z zespołem niemieckim "Deutsche Jngend-Krafit Viktoria" z Olesna Śląskiego. Mecz został rozegrany na boisku 74 gpp.

W roku 1934/35 Polonia Lubliniec została przydzielona do IV okręgu ŚOZPN. W grupie znalazła się z czterema innymi zespołami: K.S Strzelec Kalety, K.S Zgoda Repty Nowe, K.S Czarni Blachówka, K.S Olimpia Boruszowiec. (Jan Melzner Lubliniec Rolnicza 7?)

W 1935r. Polonia rozegrała mecz z miejscowym Wojskowym Klubem Sportowym 74gpp pokonując go 3:1. Także w 1937r. zmierzyła się z tym lokalnym przeciwnikiem na boisku PW w Lublińcu.


Zespół Polonii Lubliniec - stoi, oraz WKS 74 gpp Lubliniec - klęczy, rok 1937

WKS 74gpp - to drużyna piłkarska działająca w ramach Wojskowego Klubu Sportowego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty - składająca się z żołnierzy odbywających służbę w pułku lublinieckim. Zespół posiadał swoje boisko przy ulicy Grunwaldzkiej, którego użyczał także innym lokalnym klubom.


Piłkarze WKS 74 pułku piechoty na boisku sportowym przy ulicy Grunwaldzkiej

W lipcu 1935r. zespół rozegrał mecz z Czeladzią Brynica - przegrywając go 3:1 (bramkę dla żołnierzy zdobył Boblewski). W maju 1939r. piłkarze WKS rozegrali mecz towarzyski z zespołem Hakoach Będzin (jednym z najlepszych zespołów Zagłębia Dąbrowskiego). 

Zespół piłki nożnej S.M.P Lubliniec (Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej)- grał w rozgrywkach ligowych SMP. W 1934r. S.M.P Lubliniec - mistrz okręgu lublinieckiego rozegrał mecz z mistrzem okręgu król-huckiego S.M.P Świętochłowice przegrywając 0:7.

W 1936 roku z inicjatywy właściciela lublinieckiej drogerii Alojzego Piotrowskiego powstał Lubliniecki Klub Sportowy. Dużej pomocy w tej inicjatywie udzielał Jerzy Pakosz woźny Szkoły Powszechnej nr 2 w Lublińcu, a także sędzia piłkarski. Klub postanowiło finansowo wspomóc lublinieckie kupiectwo.  W LKS-ie uprawiano tenis stołowy, siatkówkę, lekką atletykę, gimnastykę, boks. Jednak największą popularnością cieszyła się sekcja piłkarska w ramach której działał zespół LKS "Sparta Lubliniec". Zespół przyjął barwy klubowe - kolor biały i zielony. Pierwsze mistrzowskie mecze LKS miał rozegrać w 1939 roku, ale ze względu na wybuch wojny nie doszły one do skutku. Klub nie posiadał własnego boiska, a piłkarze musieli korzystać z boiska P.W., boiska Oblatów czy boiska przy ulicy Grunwaldzkiej. Sprzęt sportowy zakupywano ze składek 120 członków wspierających Klub, a także ze środków powstałych z prywatnych dotacji. Jego naprawą i konserwacją zajmowali się sami zawodnicy.


Lubliniecki Zespół Sportowy "Sparta" - rok 1939

W 1939r. Zespół "Sparta Lubliniec" - zdobył puchar dla najlepszej drużyny powiatu. Niestety najprawdopodobniej ze względu na wybuch II wojny światowej - zespół nie zagrał w wyższej klasie rozgrywkowej.


Puchar zdobyty przez zespół Sparty Lubliniec w 1939r

W Lublińcu w okresie międzywojennym odbywały się mecze piłkarskie o Puchar Wędrowny (przechodni) P.W. Starowały w nim zespoły piłkarskie z Lublińca, a także z okolic. W 1934r. rozegrano w pucharze mecz pomiędzy K.S Małe Seminarium Duchowne O.O Lubliniec z zespołem Strzelec Kalety.  Mecz odbył się na boisku Ojców Oblatów w Lublińcu. Mecz zakończył się walkowerem 3:0, gdyż goście z Kalet nie chcą uznać podyktowanego na korzyść zespołu z Lublińca rzutu karnego opuściła boisko. W rozgrywkach wziął udział także K.S OMP Polonia Lubliniec, który przegrał z zespołem seminarzystów 5:3. Zespół Oblatów pokonał w rozgrywkach o puchar - miejscowy zespół K.S Strzelec Lubliniec 2:1.

Na podstawie:
Polska Zachodnia 1931r. nr 256
Polska Zachodnia 1932r. nr: 157, 352
Polska Zachodnia 1933r nr: 224,
Siedem groszy 1934r. nr 188, 293, 307, 315, 335, 342, 348, 351
Siedem groszy 1935r. nr: 27
Katolik 1933r. nr 205
Expres Zagłębia 1935, 22 lipca
Polona
Archiwum  - Marian Berbesz
Michał Pawełczyk - "Z dziejów lublinieckiej Sparty" - Szkice Lublinieckie nr 1, 1986r
Kolekcja prywatna - K.Langier