Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

enfrdeitptrues

Feliks Feldt

Feliks Feldt urodził się 1 października 1893r. w Turbowie (dzisiaj na Ukrainie - powiat Berdyczów) w rodzinie Artura i Józefy z domu Radowickiej. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej w Ciechanowie, gdzie pełnił funkcję zastępcy POW na tym terenie - majora Dąba-Biernackiego. W 1919r. przyjęty do 32 Pułku Piechoty. W 1921r. otrzymał awans na porucznika. W tym też czasie ożenił się z Stanisławą Wyzińską.


Stanisława i Feliks Feldt

Następnie oficer w 3 Dywiziji Piechoty, skąd w jesienią 1927r. został przeniesiony do 74 Pułku Piechoty do Lublińca, gdzie pełnił między innymi funkcję Komendanta Obwodu P.W.

Kapitan Feliks Feldt zginął 17 sierpnia 1931r (około godziny 15) w wypadku samochodowym na wysokości Wilkowic, gdy wraz z dwoma innymi oficerami 74 GPP: podpułkownikiem Józefem Gruszką i majorem Janem Wierzchoniem oraz podoficerem - sierżantem Białeckim, wracał z "Wyścigu Tatrzańskiego".

Tak wypadek ten opisała ówczesna prasa: "Autem prywatnem wracało z wyścigu tatrzańskiego z Zakopanego trzech oficerów i jeden podoficer 74 p. p. w Lublińcu. Auto prowadził major Wierzchoń. Szosa prowadziła w pewnem miejscu przez tor kolejowy. Major Wierzchoń, widząc, iż zapora jest zamknięta, zahamował auto, które zwolniło biegu. Ponieważ zapora jednakże była: nadal zamknięta, a auto żółwim krokiem zbliżało się do zapory, major Wierzchoń, chcąc zatrzymać, nacisnął przez omyłkę pedał gazowy, zamiast hamulec. Auto, pchnięte nagle całą siłą, uderzyło w zaporę. Skutki zderzenia były straszne. Kapitan Feldt poniósł śmierć na miejscu, major Wierzchoń jest ciężko ranny, ppułk. Gruszka ma nadwyrężoną szczękę i wybite wszystkie zęby, sierżant Białecki wyszedł bez szwanku. Pierwszej pomocy udzielili rannym lekarze sanatorjum w Wilkowicach. Na miejsce wypadku zjechała komisja sądowo-lekarska".

Został pochowany 21 sierpnia 1931r. na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Na podstawie:
Hasło Łódzkie - nr 52 z 1927r.
Gwiazdka Cieszyńska - nr 63 z 1931r
Wojskowe Biuro Historyczne
Archiwum Mitchell Januszewski