Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

enfrdeitptrues

Stolperstein - Kamień Pamięci

Stolperstein - to kamień pamięci (kamień o który się potykamy, który nie pozwala zapomnieć), rodzaj pomniku ofiar niemieckiego nazizmu w formie - osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał.

Pierwsze kamienie pamięci pojawiły się na ulicach Kolonii w 1995 roku. Obecnie jest ich około 20 000. Gdy przeglądałem ich spis w różnych miastach, znalazłem takie, na których pojawia się nazwa naszego miasta. To płytki pamięci - poświęcone Żydom, którzy albo urodzili się w Lublińcu, albo tu mieszkali.

Od 2018r. lublinieckim rynku znajduje się 15 kamieni pamięci odlanych z brązu na których znajdują się najważniejsze daty i fakty z życia Edyty Stein (Teresy Benedykty od Krzyża) - patronki naszego miasta.